To slednjo spoznamo v najbolj kritičnih trenutkih.
Uspešno poslovanje se gradi na dobrih odnosih – tako s strankami, kot tudi z zaposlenimi. Nikakor pa ne smemo pozabiti tudi na partnerje in dobavitelje, ki so enako pomemben del enačbe.
Kako pa se to kaže v poslu?
Zanesljivost je neločljivo povezana z zaupanjem. Če si partnerja zaupata, bosta manj energije porabila za to, da bi se zaščitila pred izkoriščanjem.
In tako kot zaupanje, je tudi zanesljivost najlažje najti tako, da jo pokažete sami.
Lastnosti zanesljivega partnerja
Konkretno to pomeni:
- držite besedo: kar rečete, da boste storili, tudi storite – pravočasno in kvalitetno,
- pokažete integriteto: to pomeni, da mislite, govorite in delate isto,
- delujete odgovorno: tako finančno (pravočasno poravnate obveznosti, skrbite za stabilen denarni tok, ipd.), kot tudi, da prevzamete odgovornost v primeru napak in ste ciljno usmerjeni k iskanju rešitev,
- ste spoštljivi, zvesti in se prizadevate za dolgoročen odnos,
- prilagodljivost: pomoč nudite tudi v primeru nepričakovanih situacij in tudi v primeru, da morda nekoliko presega okvire dogovora,
- in da ste pri vsem tem konsistentni.
Kako najti zanesljive partnerje?
Za začetek bodite pazljivi na znake, ki kažejo na njihovo nezanesljivost.
Kako se izogniti nezanesljivih partnerjev?
Še posebej bodite pozorni na te 3 področja:
Komunikacija: Če pri pogovorih in začetnih pogajanjih ugotovite, da niso povsem transparentni in da določenih informacij ne želijo razkriti, potem je to lahko razlog za alarm. Vprašajte se, zakaj teh informacij ne bi želeli deliti in kaj to pomeni za vas – in ali lahko tudi brez tega sprejmete odločitev glede sodelovanja.
V pomoč pri odločitvi bo tudi, če naletite na težave pri vzdrževanju redne in učinkovite komunikacije. Je problem zgolj v tem, da imajo raje drugačen način izmenjave informacij – morda vam ne odgovorijo na elektronsko pošto, ker imajo raje telefonske klice? Ali pa je to simptom širšega problema, ki vam bo težave povzročal tekom celotnega sodelovanja s partnerjem?
Preteklo poslovanje: Raziščite preteklost potencialnega partnerja. Vključuje drastične spremembe oz. nihanja v prihodkih? Spogledovanje s stečajem? Bistveno povečanje ali zmanjšanje števila zaposlenih? Je bilo prevzeto s strani večjega podjetja, ali pa je samo kupilo drugo podjetje?
Vse to so lahko znaki, da se bo podjetje tudi v prihodnosti bolj kot s sodelovanjem ukvarjalo samo s sabo. Vplivalo bo tako na njihovo odzivnost, kot tudi kvaliteto storitve.
Ugled: Zanesljivost se nedvomno odraža tudi v ugledu, ki ga uživa vsako podjetje. Slab ugled se kaže v negativnih referencah in mnenjih, ki jih lahko zasledite na spletu ali pri pogovoru z (bivšimi ali trenutnimi) strankami.
In kako torej najti zanesljive partnerje?
Medsebojno kompatibilnost lahko najlažje preverite tako, da se dogovorite za preizkusno obdobje pred daljšo vezavo. V tem času boste ugotovili, kaj od partnerja lahko pričakujete, pa tudi kdo je na njihovi strani odgovoren za rezultate.
Ali so dosegljivi v dogovorjenem času in razpoložljivi, ko jih potrebujete?
Začutili boste tudi, če imate enake (ali vsaj združljive) vrednote in poglede na svet. Skozi pogovore vam bo hitro jasna in razumljiva tudi njihova vizija za prihodnost in strategija, kako jo mislijo doseči.
Zanesljivost pa pomeni tudi, da poznate partnerjeve namere in so v svojih dejanjih predvidljivi. In, da nimate strahu, da bi se pogoji poslovanja v prihodnosti spremenili (to vključuje tako ceno, kot tudi njihovo ponudbo).
Pod črto pa zanesljivost partnerjev pomeni manj stresa in obremenjenosti ter večjo produktivnost, saj se vam ni treba obremenjevati in skrbeti za delo drugih.
Morda ni življenjskega pomena, da se lahko popolnoma zanesete prav na vsakega poslovnega partnerja.
Je pa ključno za obstoj vašega računovodskega servisa, da zanesljivost dosežete predvsem pri partnerjih, ki zagotavljajo vašo “obvezno opremo”. Npr. poslovne prostore, računovodski program, strojno opremo, ipd.