/Blog

9 zahrbtnih stroškov, ki zavirajo rast podjetja

Pravijo, da kar ne veš, ne boli.

To sicer najpogosteje pravijo tisti, ki si zatiskajo oči pred stvarmi, ki se jih še predobro zavedajo. V določenih primerih je filozofija verjetno smiselna - če določena situacija ni odvisna od nas, potem nima smisla, da se z njo pretirano obremenjujemo in jo spremljamo. Cena goriva, ameriške volitve, vojne.

V poslu takih področij ni – če želite biti uspešni, morate svoje poslovanje poznati do potankosti.

Podjetja namreč najpogosteje pokopljejo nenadzorovani stroški.

Nekateri od njih so nujni, drugi se neopaženi prikradejo in pokradejo sredstva. Poznavanje stroškov pomeni, da lažje načrtujete investicije in da veste, koliko prihodkov potrebujete, da jih pokrijete. Posledično se torej osredotočite na del posla, ki je v danem trenutku ključen (npr. pridobivanje novih strank, vstop na nove trge, razvoj novega produkta, ipd.).

To ustvarja pogoje za uspešno poslovanje, kar se v praksi kaže v več prihodkih, dobrih odnosih ter več časa zase in za družino.

Oglaševanje

Vrhunski izdelek ali storitev vam ne koristi veliko, če zanj nihče ne ve.

Skrbno pa morate premisliti, kako boste prepoznavnost dosegli. Kam boste vložili sredstva? Možnosti je nešteto, zato se morate vprašati, kje boste našli potencialne stranke.

So smiselni tradicionalni kanali, kot so televizijski oglasi, objave v časopisih in revijah, jumbo plakati in pošiljanje klasične pošte? Morda pa so bolj primerne sodobnejše, spletne opcije – zakup ključnih besed na iskalnikih, oglasi na družbenih omrežjih, vsebinski marketing? Ali pa sponzorstvo in/ali organizacija dogodkov? Kombinacija vsega naštetega? V kakšnem razmerju?

V vsakem primeru to mora biti področje, ki mu namenite pozornost in pa tudi oblikujete letni načrt. Nato pa budno spremljajte, če v praksi morda prihaja do (nenačrtovanih) odstopanj.

Izobraževanje

“Učenje ni obvezno … Tudi preživetje ne.”

W. Edwards Demin

Ne smete si dovoliti, da bi varčevali pri lastnem razvoju. Čeprav so danes marsikatera izobraževanja, nasveti in znanja dostopni brezplačno, pa so številne vsebine plačljive.

Sem sodijo različni dogodki (konference, posveti, srečanja), pa tudi tečaji, certifikati, strokovne revije, ipd. Čeprav so tovrstni stroški upravičeni, pa se lahko hitro naberejo – še posebej v primeru večjih ekip.

Stroški financiranja in bančnega poslovanja

Krediti, lizingi, obresti, stroški vodenja računa, ipd.

Če si kredit lahko privoščite, to še ne pomeni, da je to tudi dobra ideja. Pri tovrstnih odločitvah vam lahko pomaga vaša računovodja – z izvrstnim vpogledom v finance vam bo znala svetovati glede tega, kaj si lahko privoščite in česa ne.

Ugodnosti za zaposlene

Zadovoljni in motivirani zaposleni so ključni za uspeh podjetja.

Marsikateri ukrep za izboljševanje in vzdrževanje organizacijske klime pa seveda stane – skupna kosila, teambuildingi, različne bonitete v obliki fitnes članarin, masaž in svežega sadja.

Res pa je tudi, da se vsega ne da kupiti. Usklajena vizija ekipe šteje več kot tisoči vloženih evrov.

Strojna, programska in ostala oprema

Dandanes so računalniki enako pomembna oprema kot mize in stoli. Zahtevajo pa nekaj več pozornosti – tako z vidika vzdrževanja, kot tudi varnosti in rednega posodabljanja oz. menjave.

Veliko podjetij pomoč išče z najemom IT strokovnjakov, ki skrbijo za strojno opremo in povezave med sistemi.

Izdatek pa predstavlja tudi programska oprema. Tako v primeru najema rešitve, kot tudi pri nakupu licenc. O tem smo veliko pisali.

Poslovni prostori

Pisarne (skupaj z računom za elektriko, ogrevanje, vodo, telefon in internet, ipd.) predstavljajo nezanemarljiv strošek za podjetje.

Smo pa v zadnjih letih videli, da je delo od doma izvedljiva oblika dela, s katerim lahko vplivamo tudi na stroške – poleg prihrankov za prevoz na delo je morda zato lahko tudi pisarna nekoliko manjša.

Službeno vozilo in potni nalogi

Ne le v primeru dostav, službene poti lahko hitro naberemo tudi zaradi prodajnih aktivnosti.

Osebni stik je v poslu pomembna zadeva – kar pa pomeni, da moramo (potencialne) stranke in partnerje obiskati na njihovi lokaciji.

Ker prodajne predstavitve sodijo v začetek nakupnega procesa, lahko do (potencialnega) posla in prihodka mine še kar nekaj časa – to pa se odraža tudi v obremenitvi za denarni tok.

Zaloge

Koliko zalog si lahko privoščite?

Če jih imate preveč, tvegate, da ne prodate vsega – skladišče pa ni zastonj. Izdelki z določenim rokom uporabe se lahko v vmesnem času pokvarijo.

Če imate zalog premalo, pa lahko izgubite stranke, ki ne želijo čakati.

Gre torej za iskanje ravnovesja, vsaka od skrajnosti pa prinaša dodatne stroške.

… in še kup drugih stroškov

Papir, tiskalniki, ostali pisarniški materiali in drobni inventar.

Zavarovanje – prostorov, zaposlenih in materiala.

Računovodstvo in ostali partnerji (davčno in pravno svetovanje, ipd.).

Licence, članarine in dovoljenja, ki so morda potrebna za izvajanje vaše dejavnosti.

Kako si lahko zagotovite nadzor nad stroški v podjetju?

Opredelite svoj proračun po posameznih področjih

Finančni načrt je koristna smernica, ki vam bo pomagala pri sprejemanju odločitev tekom leta. Seveda koristi, če si pustite tudi nekaj rezerve za nepričakovane dogodke ali priložnosti, ki vam pridejo naproti.

Z budnim očesom spremljajte stroške

Pogoj za to, da lahko opazite odstopanja od načrta (oz. da načrt sploh lahko oblikujete) pa je, da imate dobro predstavo o finančni sliki svojega podjetja.

Reden vpogled v odhodke in stroškovna mesta vam bo zagotovil, da boste lahko sprejemali boljše poslovne odločitve. Za to ne potrebujete naprednega znanja – pomaga pa uporaba sodobne tehnologije in ustreznih partnerjev (računovodstva).

Kateri so ključni kazalci, ki jih morate spremljati in kako pogosto? O tem lahko preberete na tej povezavi.

Oblikujte prioritetni seznam investicij

Ne glede na to, kakšna je finančna slika podjetja pa je prav, da si razjasnite, kakšne so vaše prioritete pri investicijah. Če bi morali po pomembnosti razvrstiti vse omenjene stroške v tem prispevku, kakšno bi bilo zaporedje?

Včasih se pač znajdemo v situaciji, ko je potrebno sprejeti odločitev med dvema ali več alternativami, ki se med seboj izključujejo.

Sodelovanje z zunanjimi izvajalci

Seveda “outsourcing” ni zastonj, a v primerjavi z drugimi opcijami (kot je npr. zaposlitev dodatnega zaposlenega) pa se lahko izkaže kot boljša in cenejša izbira.

To vključuje izbiro pravega partnerja na področju računovodstva in finančnega svetovanja in skrbnika IT opreme.

Hitri vodič do učinkovitega uvajanja sprememb

“Spremembe so edina stalnica” – to še kako velja tudi v poslu. Preživijo namreč samo tista podjetja, ki so se sposobna hitro in neboleče prilagoditi spremenjenim zahtevam kupcev in trgu. Vemo pa, da to ni enostavno in da dolgoročno uspe le najboljšim.

upravljanje-sprememb-civer

Koristne vsebine AccountingBox

Zagotovite si najnovejše novice, nasvete in hitre vodiče s področja optimizacije poslovanja.

Najsodobnejši sistem za vodenje poslovanja in vaš novi računovodski servis v enem.

/REŠITEV

Spoznaj AccountingBox