Izplačano nadomestilo plače (tako neto kot dohodnina) se delodajalcu iz strani RS povrne v celotni višini izplačanega nadomestila v kolikor znesek ne presega višine povprečne plače v RS za leto 2019 (1.753,84 €) zmanjšanega za prispevke zavarovanca.
V času prejemanja povračil delodajalec ne sme odrejati nadurnega dela, če delo lahko opravi z delavci na čakanju.
Če delodajalec delavca (na čakanju ali zaradi višje sile) pozove na delo, mora o tem predhodno seznaniti Zavod RS za zaposlovanje.
Delodajalec, ki Zavoda RS za zaposlovanje ne seznani, da je delavec nastopil z delom, mora prejeta sredstva v celoti vrniti v trikratni višini.
Ker se Vladni ukrepi postopoma ukinjajo, opozarjamo na pravočasno prijavo na zavod.
Pred uveljavitvijo je tudi nov Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP-A), ki bo začel veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.
Do pomoči bodo po novem upravičeni vsi samozaposleni tudi tisti, ki niso v celoti vključeni v zavarovanje za polni zavarovalni čas in sicer v sorazmerju glede na ure zavarovanja. Velja tako za prejem temeljnega dohodka kot oprostitev prispevkov za čas od 13. marca dalje (retroaktivno). V primeru, da bodo njihovi letni prihodki v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 upadli za več kot 10 %, jim prejete pomoči ne bo potrebno vračati.
O vseh preostalih podrobnostih glede sprememb Zakona ZIUZEOP-A, ki bo stopil v veljavo v začetku meseca maja 2020, vas bomo kot do sedaj sproti seznanjali na naši spletni strani:
Nasvet je prispevalo podjetje Vizija računovodstvo d.d. Potrebujete še kakšen računovodski nasvet ali pomoč? Obrnite se na njih in z veseljem vam bodo pomagali.