Nepremičnino lahko zgradimo, kupimo kot novogradnjo ali kot star objekt, za lastne potrebe ali dajanje v najem oz. nadaljnjo prodajo. Nemalokrat se odločimo tudi za adaptacijo starega objekta.
Tu moramo biti pozorni na naslednje davke:
- DDV, odvisno od statusa objekta, ki je lahko 22 % ali 9,5 %;
- davek na promet nepremičnin znaša 2 %, (DDV in davek na promet nepremičnin se med seboj izključujeta);
- pri najemnih razmerjih gre za oproščeno dejavnost, torej brez DDV (20 letna posledica za vračilo davka, če smo si DDV pri nakupu ali adaptaciji priznali kot vstopni);
- najemnine se lahko zaračunavajo tudi z DDV-jem, če se pogodbenika tako pisno dogovorita (pisni dogovor je možen le ob izpolnjevanju določenih zakonskih pogojev);
- pri gradnjah in vzdrževanju se pogosto srečujemo s t. i. samoobdavčitvijo po splošni ali nižji stopnji (postopek izveden po 76. a členu ZDDV-1);
- pri gradbincih se najpogosteje sklicujemo na 76. a člen, če gre za prevalitev po nižji ali splošni stopnji DDV pa ni odvisno le od statusa objekta, ampak tudi od verige pogodbenikov (izvajalec–podizvajalci).
Primer:
Praviloma velja, da se pri gradnji in prodaji novih stanovanj uporablja nižja stopnja DDV (9,5 %). V kolikor ima stanovanje več kot 120 m2 uporabne površine, se uporablja splošna stopnja DDV (22 %).
Ali si bo kupec (podjetje) pri nakupu lahko upošteval vstopni DDV, pa je odvisno tudi od njegovega statusa in nadaljnje rabe takšnega objekta.
Kot že omenjeno, je poslovanje z nepremičninami zelo zahtevno davčno področje, zato svetujemo, da se pri tovrstnih poslih predhodno posvetujete z računovodskim servisom. Le na ta način vas bodo lahko pravočasno seznanili s posebnostmi ter opozorili na morebitne posledice.
Potrebujete še kakšen računovodski nasvet ali pomoč? Obrnite se na Vizija računovodstvo d.d. in z veseljem vam bodo pomagali.